Profilaktyka

 

Trzeba systematycznie dbać o zęby, aby zawsze były zdrowe. Profilaktyka to przede wszystkim regularne wizyty kontrolne u dentysty, czyszczenie zębów z osadu nazębnego i kamienia, przeprowadzanie indywidualnych lekcji o higienie jamy ustnej dla małych i dużych pacjentów.

Dobrze jest umawiać się na wizyty kontrolne do dentysty dwa razy do roku (a w przypadku, kiedy cierpimy na choroby przyzębia, wtedy co 3 miesiące).

Dzieci powinny zaś odwiedzać dentystę co trzy lub cztery miesiące (raz na kwartał) chociażby ze względu na ich nawyki żywieniowe (dzieci uwielbiają słodkości, słodycze czy cukierki, hamburgery, kebaby, frytki, colę, napoje gazowane, które to produkty zawierają duże ilości cukru, a spożywanie cukru w dużych ilościach przyczynia się do powstawania próchnicy).

Jeśli będziemy w miarę często odwiedzać dentystę i stosować się do jego zaleceń podczas wizyt kontrolnych oraz prawidłowo dbać o zęby (choćby czyścić zęby rano i wieczorem lub po każdym posiłku), to nie będziemy mieli ubytków w zębach i wiertło dentystyczne nie zostanie użyte.
Najczęściej stosowanym zabiegiem w ramach profilaktyki stomatologicznej jest tzw. skaling i piaskowanie. Polegają one na profesjonalnym i – co ważne! – bezbolesnym usunięciu kamienia i osadu nazębnego za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki oraz za pomocą piaskarki i wzmocnieniu szkliwa specjalnym preparatem fluorkowym, który zmniejsza nadwrażliwość zębów.
Warto przynajmniej dwa razy do roku poddać się nieinwazyjnemu i bezbolesnemu zabiegowi fluoryzacji, czyli zabezpieczyć swoje zęby przed próchnicą tzw. lakierem fluorkowym. Jego składniki wzmacniają szkliwo zębów, zmniejszają ich nadwrażliwość i podkreślają blask (możemy błyszczeć!).

Podczas zabiegu higienizacji dobiera się odpowiednie akcesoria do czyszczenia zębów oraz przeprowadza instruktaż poglądowy, indywidualnie dopasowany do pacjenta.

U najmłodszych pacjentów stosuje się tzw. lakowanie, tj. wypełnianie bruzd zębów stałych, zaraz po ich pojawieniu się w dziąsłach.

Po zabiegach periodontologicznych co kwartał lub profilaktycznie dwa razy do roku – zwłaszcza u pacjentów z odsłoniętymi i nadwrażliwymi szyjkami – stosujemy preparat, który blokuje kanaliki zębinowe, wzmacnia zębinę i działa antybakteryjnie.

facebook