OZONOTERAPIA

W Polsce mamy prawdziwą epidemię próchnicy i chorób przyzębia, a stan uzębienia Polaków jest porównywalny z dramatyczną sytuację w krajach trzeciego świata.

Potwierdziły to badania światowej Organizacji Zdrowia WHO przeprowadzone w latach 1987 -1994 w ponad 20 krajach. Polska znalazła się wśród 15 państw o najwyższym wskażniku zachorowalności na próchnicą. Są to między innymi takie kraje jak Chile, Salwador, Honduras, Nikaragua czy Peru. W Europie poza Polską do tej grupy zakwalifikowano Łotwę i dawną Jugosławię. W Polsce wg MZiOS zaawansowaną próchnicę ma ponad 60 % dzieci już w 12 roku życia i 92% dorosłych poniżej 45 roku życia.

Efektywna profilaktyka wymaga w pierwszej  kolejności bardzo dokładnych i czułych metod diagnostycznych w celu wykrycia zmian próchnicowych na ich wstępnym etapie tzw. demineralizacji . Ich prawidłowa i wczesna diagnoza pozwala na wprowadzenie skutecznego programu zapobiegawczego. Obecnie za najbardziej czułą metodę diagnostyczną  uważa się metodę laserową. Metoda ta pozwala na wykrycie 90 % zmian w ich początkowym stadium, jest bezinwazyjna i przyjemna dla pacjenta.

Według najnowszych długoletnich badań klinicznych przeprowadzonych w kilku wiodących ośrodkach badawczych za bardzo skuteczną metodęprofilaktyki  i metodę leczenia uważa się OZONOTERAPIĘ. Jest to metoda nieinwazyjna , bezbolesna  i przyjemna dla pacjenta. Deaktywacja mikroorganizmów przy pomocy ozonu w zamkniętym obiegu pozwala na eliminację bakterii próchnicotwórczych w bardzo krótkim czasie, a następnie można przejść do wzmocnienia struktur tkanek zęba poprzez odpowiednie środki  remineralizujące i chroniące struktury zębowe.

Ozonowanie polega na deaktywacji mikroorganizmów, w tym bakterii wywołujących próchnicę,poprzez ich utlenianie. Jednocześnie dochodzi do rozbicia i neutralizacji niekorzystnych  kwasów wytwarzających przez bakterie. Dzięki temu nie tylko możemy „sterylizować" tkanki zęba ,ale również neutralizować środowisko otaczające zmiany chorobowe. Dzięki temu pacjenci mają możliwość skorzystania z ozonu w przypadku nadwrażliwości szyjek zębowych, zmian próchnicowych w szkliwie i zębinie, dodatkowego wyjaławiania w trakcie leczenia kanałowego, jak również w przypadku leczenia zmian związanych z aftami, opryszczką i paradontozą.

Leczenie ozonem jest wspomagane farmakologicznie, tzn. na wizycie w gabinecie stomatologicznym następuje podawanie leku zawierającego odpowiednie związki fluoru i innych mikroelementów. Ważną część tego rodzaju profilaktyki jest współpraca z pacjentem, który przez 6 tygodni po zabiegu powinien stosować odpowiednie preparaty (pasta, płyn, atomizer) przygotowane przez twórców tej metody leczenia. Mają one na celu przyspieszenie procesu remineralizacji tkanki zęba. Po 6 tygodniach następuje ponowne badanie laserem diagnostycznym.

Metoda ta jest  szczególnie polecana u dzieci, u których krótki czas zabiegu, możliwie jak największa bezbolesność i nieinwazyjne podejęcie (bez wiertła) pozwolą na przekonanie się dziecka, że u dentysty wcale nie musi boleć.

Warto zwrócić uwagę, że stosując ozonoterapię dużą część zabiegów, gdzie lekarz do tej pory musiał wybrać leczenie inwazyjne, obecnie możemy przeprowadzać bez borowania.