LECZENIE STOMATOLOGICZNE - BEZ LĘKU I STRESU

W naszym społeczeństwie istnieje nadal duża grupa ludzi, która boi się wizyt w gabinetach stomatologicznych. Często strach jest nieświadomie przekazywany przez rodziców dzieciom. Wystarczy, że dziecko w wieku kilku lat słyszy w domu: "znowu muszą iść do dentysty, a tak bardzo się boją", a jest to kodowanie w pamięci i ujawnia się przy wizycie. Najczęstszym błdem jest pierwsza wizyta dziecka u lekarza dopiero wtedy, gdy cierpi z powodu bólu zęba albo ma rozwinięte próchnicę. Nie ma wtedy czasu na nawiązywanie więzi lekarz - pacjent.

W swojej wieloletniej pracy często miałam do czynienia z dziećmi, które nie lubią lub wręcz boją się wizyt u stomatologa. Analizując problem uznałam, iż wizyty w gabinecie muszą być przyjemne, wykonywane zabiegi bezbolesne, sprzęt i materiały najwyższej klasy, a każdy pacjent wymaga indywidualnego podejęcia.

Każdą grupą wiekową zajmuję się w inny sposób. W przypadku dzieci najmłodszych pierwsze spotkania mają charakter zabawy. Maluchy są obecne przy badaniu rodziców, a po każdej wizycie dostają upominek. Pierwsze posadzenie na fotel polega na obejrzeniu zębków, zabawach ze szczoteczką itp. Wymaga to czasu i cierpliwości zarówno ze strony lekarza, jak i rodziców. Nigdy nie można robić nic na siłę czy wbrew dziecku. Jeżeli mały pacjent na nic nie pozwala, a stan zębów wymaga szybkiej interwencji to polecam leczenie w znieczuleniu, np. żel znieczulający lub iniekcją bezigłową. Wizyty kontrolne małych pacjentów powinny odbywać się często i zapisać w pamięci jako miłe chwile. Przyczyną strachu młodzieży są niemiłe wspomnienia wizyt u dentysty. Młodym osobom nie lubiącym np. odgłosu, który wydaje unit w czasie opracowywania ubytków, proponują znieczulenie miejscowe i słuchanie muzyki za pomocą słuchawek. Musza mieć pewność, że zabieg można przerwać i na następnej wizycie dokończyć leczenie.

Dorośli pacjenci nie zawsze potrafią przyznać się do strachu, ani tym bardziej do fobii dentystycznej. Tutaj pomaga rozmowa na dowolne tematy, wywiad lekarski i przede wszystkim cierpliwość. Spokojne analizowanie sytuacji i zdarzeń, które najbardziej stresują, pozwala znaleźć sposób na złagodzenie lękęw. Osobom, które nie dają się przekonaćmożna zaproponować kompleksowe leczenie w znieczuleniu ogólnym pod opieką anestezjologa.

Najważniejsza jest atmosfera w gabinecie, serdeczny stosunek do pacjentów i wystrój pomieszczenia, co powoduje, że pacjent czuje się swobodnie. Podziękowanie pacjenta za bezstresowe wizyty to największa satysfakcja.